ul. Rakowicka 27
31-510 Kraków
+48 12 2935308
+48 12 2935049
ekse@ae.krakow.pl

Ruszyły zapisy do Cracow Model United Nations


Właśnie wystartowaliśmy z rejestracją na konferencję KRAKMUN, czyli oficjalną, krakowską wersją symulacji obrad ONZ, która odbędzie się w weekend 27-29 marca 2015r. na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego.

Głównym celem konferencji jest promowanie wiedzy na temat roli ONZ we współczesnym świecie i jej udziału w rozwiązywaniu problemów międzynarodowych. Zapraszamy zarówno studentów, jak i licealistów do dołączenia do naszej MUN-owskiej wspólnoty.

Dlaczego warto wziąć w niej udział?


To doskonała okazja, by rozwinąć swoje umiejętności w zakresie prowadzenia negocjacji, wyrażania swojego stanowiska, czy posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Oprócz zdobywania nowych doświadczeń dajemy Ci szansę do poznania wielu nowych, ciekawych twarzy oraz spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Na czym polega Konferencja MUN?

Każdy uczestnik – delegat wybiera sobie kraj, w którego imieniu chce występować. W tym momencie staje się prawdziwym dyplomatą, powołanym przez rząd do reprezentowania interesów danego państwa.
Delegaci zostają podzieleni na 6 komitetów w obrębie, których będą obradować, szukać rozwiązania problemu, przygotowywać rezolucje, które będą przedstawiane podczas ceremonii zamknięcia. Tematem przewodnim naszej konferencji będą kwestie związane z problemem uchodźstwa.

Jak wygląda Konferencja MUN?

Pierwszego dnia (piątek) odbywa się uroczysta ceremonia otwarcia. W tym dniu zostajecie przydzieleni do poszczególnych komitetów i rozpoczynacie prace nad uchwałami.

Drugiego dnia (sobota) to czas omawiania problemu, dyskusji, szukania odpowiedzi na problem, opracowywania rozwiązań.

Ostatni dzień konferencji, czyli niedziela, to czas przedstawiania wyników Waszej pracy oraz opracowanych ustaw na forum.

Ale to nie wszystko! Obradowanie nie musi być nudne! W każdym dniu odbywają się obiady dyplomatyczne, przerwy kawowe, a wieczorami wyjście na zorganizowane imprezy, by spędzić trochę czasu poza salkami konferencyjnymi.

Takie konferencje odbywają się już w Warszawie, Wrocławiu i innych miastach Polski, ale MY chcielibyśmy zaprosić Was do KRAKOWA!

Nieważne, czy jesteś doświadczonym uczestnikiem MUN, czy dopiero będziesz zaczynać swoją przygodę z takimi konferencjami – DOŁĄCZ DO NAS!
Więcej informacji na naszej stronie internetowej oraz fanpage’u:

http://krakmun.com.pl (znajduje się tutaj formularz zgłoszeniowy)

https://www.facebook.com/pages/Cracow-Model-United-Nations/1511393732445092

W razie pytań prosimy o kontakt przez maila: secretary.general@krakmun.com.pl
Chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

Dział redagowany przez studentów naszej specjalności (Polityka i Komunikacja Międzynarodowa) oraz przez Koło Naukowe Studiów Europejskich "Universum"

Informacje o imprezach studenckich, konferencjach, prelekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi etc.

Strona Koła Naukowego Studiów Europejskich "Universum" znajduje się pod adresem:

http://www.knse.uek.krakow.pl/

Dołącz do Nas!!!

Koło Naukowe Studiów Europejskich "Universum" zaprasza wszystkie aktywne, kreatywne i chętne do współpracy osoby. Spotkania Koła odbywają się cyklicznie w czwartki o godz.14:50 w sali seminaryjnej 273 w pawilonie B. Interesują nas bieżące problemy Europy, lecz nie ograniczamy się tylko do Starego Kontynentu. W naszej działalności poruszamy także zagadnienia związane z wpływem instytucji i państw europejskich na inne kontynenty. Członkostwo w Kole to możliwość poznania ciekawych osób, uczestniczenia w interesujących projektach, kursach, konferencjach oraz poszerzenia swojej wiedzy.
KONTAKT:knse.universum@gmail.com

Sprawdź na facebooku:
https://www.facebook.com/knseuniversum

Czwarty dzień Festiwalu HumanDoc - ostatni na Uniwersytecie Ekonomicznym

Nadszedł ostatni dzień pierwszej części serii filmów dokumentalnych HumanDoc, która odbywała się na UEKu. Motywem dzisiejszego filmu: „Zero milczenia”, była trwająca nadal rewolucja na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Bez wątpienia wydarzenia, które mają obecnie miejsce w świecie arabskim, zmienią historię i zasadniczo wpłyną na życie społeczności lokalnej. „Zero milczenia” daje możliwość poznania tła wydarzeń bezpośrednio od strony aktywistów. Przekaz filmu znacznie różni się od przekazów medialnych, które opierają się na suchych faktach i danych statystycznych. Reżyserzy nagrywali film między 2009 a 2011r., ukazując w ten sposób ewolucję niezadowolenia społecznego w czynną rewoltę. Najwięcej uwagi poświęcono Tunezji i Egiptowi, jednak nie pominięto również Libanu czy Syrii.

W dokumencie wyraźnie zaznaczano rolę komunikatorów internetowych i portali społecznościowych we wpływie na przebieg rewolucji. Hosni Mubarak doskonale zdawał sobie sprawę z siły Internetu, dlatego też odciął jego dopływy w całym Egipcie. Wywołało to wzmożone protesty, co było skutkiem wprost odwrotnym od zamierzonego. Jak to ujął dr Konrad Pędziwiatr, zaproszony przez KNSE "UNIVERSUM" ekspert, mamy do czynienia z rewolucją obrazową. Jak stwierdza jeden z bohaterów dokumentu, jeden obraz, jedno zdjęcie torturowanych w więzieniu, pobitych czy umierających ofiar reżimu, ma o wiele większą siłę oddziaływania niż hasła, słowa. Projekcja pokazywała jak ludzie zdecydowali się walczyć mimo wszystko, mimo strachu, mimo niepewności. Walczyli o wszystko, o wolność słowa, ekspresji, o prawa kobiet, o przyszłość swoją i dzieci. Czy im się udało? Zmiana rządów w Egipcie i Tunezji jest ogromnym postępem, ale tak naprawdę teraz te kraje czeka prawdziwe wyzwanie- budowanie demokracji na nowych zasadach.

Film pokazał arabską wiosnę z innej perspektywy, od wewnątrz. Pokazuje, że impas i terror może być przełamany tylko dzięki współpracy i działaniu. Pojedynczy człowiek może niewiele, ale setki, tysiące ludzi mogą zmienić przyszłość narodu.

Co prawda był to ostatni film wyświetlany na naszej uczelni, ale Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc jeszcze się nie skończył. Na drugą jego część zapraszamy już w poniedziałek 17 grudnia, na godz. 18.00 do auli WSE, na ul. Westerplatte 11. Tematem filmu AMNESTY! KIEDY WSZYSCY BĘDĄ WOLNI są prawa człowieka na świecie.

Dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy na dalszą część Festiwalu.

Trzeci dzień Festiwalu HumanDoc

Za nami kolejny dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc.
Dzisiaj wyświetlony został film pt. „Cała prawda kokanie” w reżyserii Rachel Seifert, który jest poświęcony biznesowi narokotykowemu w krajach Ameryki Południowej. Porusza on między innymi kwestię wpływu tego biznesu na gospodarkę, ale także na życie jednostek.


Na wstępie słychać wypowiedzi ludzi przedstawiających powody zażywania narkotyków. Jednak film skupia się na innym aspekcie konsekwencji związanych z kokainą- ze strony nieuświadomionych, biednych ludzi wplątanych w produkcję narkotyków- prawdziwych ofiar tego procederu.
Dokument skupił się na przedstawieniu działań podejmowanych przez władze w Kolumbii, Boliwii, Ekwadorze i Meksyku, a także konsekwencji, które z nich wynikają.

W Kolumbii likwidowanie koki odbywa się przede wszystkim poprzez rozpylanie trucizny na pola uprawne, jednak niestety niszczy to także inne plony i wielu ludzi zostaje bez środków do życia. W Boliwii sytuacja jest inna, występuje tam polityka „koka-tak, kokaina- nie”, nie jest zakazywane uprawianie koki i szuka się dla niej alternatywnego rynku zbytu, np. w herbacie czy szamponach. Kolejny z krajów zaprezentowanych w dokumencie- Ekwador- jest krajem tranzytowym, w którym bardzo wiele osób trafia do więzienia za bycie „tragarzem”, ale władza zmniejszyła kary dla tych osób ponieważ stara się traktować je po ludzku i rozumie, że podejmowanie tej „pracy” wynika przede wszystkim z biedy. Ostatnim z krajów jest Meksyk, w którym trwa wojna między kartelami narkotykowymi, dlatego zostały tam podjęte bardzo radykalne działania- armia łamie prawa człowieka, wiele osób jest torturowanych podczas przesłuchań i aresztowanych nielegalnie. Także przedstawione są historie młodych chłopców, którzy są uzależnieni od narkotyków, ponieważ są one bardzo łatwo dostępne i tanie w Meksyku.

Po obejrzeniu filmu swoją opinię przedstawił ekspert Jan Brzozowski, który także odpowiedział na wiele pytań odnośnie Ameryki Łacińskiej i kwitnącego w niej biznesu narkotykowego. Nasz eksper zauważył między innymi to, że w filmie rozwiązania władzy zostały przedstawione w sposób subiektywny, wyraźnie było widać „faworyzowanie” działań podjętych w Boliwii, ale nie w każdym z wymienionych krajów wprowadzenie takich rozwiązań byłoby możliwe i efektywne.

Serdecznie zapraszamy na jutrzejszy pokaz „Zero milczenia”, który odbędzie się o godzinie 18:00 (UEK), sala 8, pawilon sportowy, ul. Rakowicka 27

Drugi dzień Festiwalu HumanDoc

Czas podsumować drugi już dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc.

Dzisiejszy dokument nie dotyczył już tak powszechnego obecnie tematu kryzysu finansowego, poruszał jednak istotne kwestie dotyczące polityki państw europejskich wobec uchodźców politycznych. „Nigdzie w Europie” reż. Kerstina Nickiga to przejmujący obraz rzeczywistości z jaką stykają się uchodźcy, mający nadzieję, że po przekroczeniu granic swojego kraju czeka ich nowe, lepsze życie.

Dokument przedstawiał losy kilku uchodźców z Czeczenii: Alego, który miesiącami czeka na rozpatrzenie wniosku o azyl w Polsce, Ruslana, trwającego niejako w hibernacji na Ukrainie, gdzie przebywa nielegalnie, więc nie może znaleźć pracy ani pomóc swojej rodzinie, Wacha, aktywisty politycznego, któremu udało się dostać azyl w Austrii i który próbuje pomóc prześladowanemu w Rosji synowi.
Film wyraźnie pokazywał, że opuszczenie Czeczenii jest bardzo trudne, ale niestety nie na tym kończą się problemy uchodźców, którzy starają się o azyl w innym kraju. Szczególnie wyraźnie został przedstawiony problem mechanizmu polityki azylowej w Polsce, której jak się wyraziła dr Karolina Łukasiewicz, w zasadzie nie ma. Bardzo mocno odczuwa to wspomniany wyżej Ali, który kolejny raz składa dokumenty o azyl i kolejny raz rozpatrzenie jego wniosku zostaje przesunięte o kilka miesięcy. Przy okazji ujawnia się kolejny problem. Otóż w Polsce uchodźcy praktycznie nie mają dostępu do informacji. Nikt nie uświadamia im, że mogą szukać pracy, gdzie znaleźć pomoc. Rodzi to frustracje i zawód uchodźców, którzy mieli nadzieję, że w Polsce, na Zachodzie spełnią swój, jak to określiła dr Dobrosława Wiktor- Mach „european dream”. Nieprzychylność z jaką spotykają się w naszym kraju jest tym bardziej zaskakująca, bo przecież Polacy również masowo emigrowali, szukając lepszego, bezpiecznego świata.

Wśród widzów wyraźne było zainteresowanie dalszymi losami bohaterów filmu oraz powodami, dla których w Polsce nie istnieje spójna polityka migracyjna. Jak się okazuje losy niektórych bohaterów uległy znacznej poprawie, co jest sygnałem, że nadal należy walczyć o pomoc dla uchodźców, którzy jednak przyjeżdżają tu z ogromnym bagażem dramatycznych doświadczeń. W dyskusji padła również teza, że być może brak polityki migracyjnej, jest w zasadzie polityką, mającą zniechęcić uchodźców do ubiegania się o azyl. Film porusza ważne kwestie i skłania do głębszej refleksji (do czego gorąco zachęcamy).

Przypominamy, że jutro dalszy ciąg festiwalu, tym razem z filmem „Cała prawda o kokainie” reż. Rachel Seifert. Ekspertem będzie dr Jan Brzozowski, który skomentuje film, ale również odpowie na pytania publiczności. Czekamy na Was o godz. 18.00 w pawilonie S, sali 8.

Pierwszy dzień Festiwalu HumanDoc za nami!

Za nami pierwszy dzień krakowskiej edycji festiwalu HumanDoc, współorganizowanego przez Koło Naukowe Studiów Europejskich "UNIVERSUM". Oglądając „Wadliwy system” w reżyserii Davida Singtona widzowie próbowali odnaleźć w gąszczu licznych powiązań ekonomicznych i finansowych główne czynniki kryzysu, którego widmo krąży nad naszymi głowami od kilku lat. Czego się dowiedzieli?

Film – chociaż przepełniony danymi, liczbami, wykresami i statystykami – prowadził widza przez historyczne i gospodarcze wydarzenia, które – zataczając koła i nakładając się na siebie – przesądziły o pęknięciu wielkiej bańki nieruchomościowej i rozlaniu się fali kryzysu na poszczególne państwa na kuli ziemskiej. Obraz wielkiej, samonapędzającej się maszyny, obrazowała widzowi jeszcze bardziej forma filmu – zaczął się od sceny przesłuchania Alana Greenspana przed Kongresem w październiku 2008 roku w sprawie odpowiedzialności za wielki kryzys, co kilka scen wracał wątek ówczesnego szefa FED, by wreszcie pod koniec pokazać scenę z jego słynnym stwierdzeniem: „Widocznie nie byliśmy zbyt dobrzy”. Motyw Greenspana to nie jedyny wątek, który powracał kilkukrotnie, sprawiając, że każdy dokładnie rozumiał ową „wynikowość” zdarzeń, inne to bez wątpienia scena oprowadzania po Wall Street wycieczki, czy też rysunkowa ilustracja wydarzeń z najnowszej historii. Film – chociaż poruszał trudne zagadnienia ekonomiczne i nasycony był wieloma danymi – przez swoją formę stawał się bardzo przystępny dla widza.

Jeśli po projekcji ktoś ciągle miał wątpliwości co do działania mechanizmu, który doprowadził do wielkiego kryzysu, mógł zadać pytanie prof. Aleksandrowi Surdejowi. Nasz ekspert starał się jeszcze bardziej przybliżyć nam mechanizm działania systemu, podkreślając przy tym, że film nakręcony jest w sposób „amerykańsko – centryczny”, a mówiąc o kryzysie nie sposób pominąć wielu innych państw, na których odcisnął równie wielkie piętno, m.in. południowych krajów Unii Europejskiej.

Chociaż film nakręcony był z perspektywy amerykańskiego obywatela, a wśród osób wypowiadających się w filmie na pierwszy plan wysuwali się finansiści i zawiedzeni tytułowym „wadliwym systemem” przeciętni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, to jednak – wiedzieni dociekliwością dr Konrada Pędziwiatra – zatrzymaliśmy się też przy Unii Europejskiej i jej aktualnej sytuacji gospodarczej. Rozmawialiśmy również o roli państwa w regulowaniu rynków finansowych i problemach z sektorami finansowymi państw. Uczestnicy pierwszego dnia festiwalu HumanDoc w Krakowie mogli wysłuchać też wielu innych ciekawych pytań i odpowiedzi, zastanawiając się, jakie są przyczyny i jakie są dalsze szanse na rozwój w dzisiejszym świecie. Prof. Aleksander Surdej podsumował projekcję i debatę stwierdzeniem: „W grze globalnej nie ma zwycięzców, a świat jest interconnected”.

Mamy nadzieję, że kolejne dni festiwalu – chociaż poruszane będą zupełnie inne kwestie i odejdziemy nieco od kwestii ekonomicznych, zbliżając się bardziej w stronę problemów społecznych – będą równie, a nawet jeszcze bardziej owocne niż dzień dzisiejszy. Już jutro zapraszamy Was na pokaz filmu „Nigdzie w Europie” w reżyserii Kerstina Nickiga, o godzinie 18 w Sali 8, Pawilon Sportowy, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc

Koło Naukowe Studiów Europejskich „UNIVERSUM” ma zaszczyt zaprosić Państwa na krakowską edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC organizowanego wspólnie z Peace and Development StudiesCommunity i Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Józefa Tischnera.


Festiwal będzie odbywał się w dniach 10-20 grudnia br. na UEK (paw. S s.8) i WSE. Start zawsze o godzinie 18:00.W tym czasie wyświetlane będą filmy dokumentalne na najwyższym światowym poziomie. Pokazom towarzyszyć będą spotkania i debaty z ekspertami.

Wstęp wolny.

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/424685960936559/

Tam również pojawi się więcej informacji na temat poszczególnych filmów.

PROGRAM FESTIWALU:
UEK, Pawilon Sportowy, sala 8, ul. Rakowicka 27
10.12 WADLIWY SYSTEM / THE FLAW, reż. David Sington, Wielka Brytania, 2010, 82’
11.12 NIGDZIE W EUROPIE/ NOWHERE IN EUROPE, reż.KerstinNickig, Polska/Niemcy, 2009, 52’
12.12 CAŁA PRAWDA O KOKAINIE/ COCAINE UNWRAPPED, reż. Rachel Seifert, Wielka Brytania, 2011, 83’
13.12 ZERO MILCZENIA/ ZERO SILENCE reż. Jonny von Wallström/JaveriaRizviKabani/ Alexandra Sandels, Szwecja/USA, 2011, 57’

WSE, Aula WSE, ul. Westerplatte 11
17.12 AMNESTY! KIEDY WSZYSCY BĘDĄ WOLNI/ AMNESTY! WHEN THEY ARE ALL FREE, reż.JamesRogan, Wielka Brytania/USA, 2011, 70’
18.12 AFGAŃSKI IDOL/ AFGHAN STAR, reż. HavanaMarking, Wielka Brytania, 2008, 87’
19.12 PUŁAPKI ROZWOJU/ SURVIVING PROGESS, reż. Mathieu Roy/Harold Crooks, Kanada, 2011, 86’
20.12 PORTRET RODZINNY W CZERNI I BIELI/ FAMILY PORTRAIT IN BLACK AND WHITE, reż. Julia Ivanova, Kanada, 2011, 99’

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

„POKAŻ KLASĘ! Akademia savoir- vivre w biznesie” na UEKu
Droga Studentko, Drogi Studencie…
Na studiach poznasz podstawowe pojęcia ekonomiczne, dowiesz się jakie mechanizmy napędzają gospodarkę, poznasz wyszukane słownictwo biznesowe w języku obcym oraz wyposażysz się w całe mnóstwo wiedzy z innego zakresu.
Czy jednak dowiesz się jak prowadzić specyficzną korespondencję biznesową? Czy dowiesz się w jaki sposób przemawiać aby oczarować widownię, zapanować nad stresem i być wiarygodnym? Czy dowiesz, jak prowadzić negocjacje w środowisku międzynarodowym aby z powodu jednego gestu nie przekreślić szans na sukces? Czy w końcu wiesz jak się ubrać i zachować przy stole, w windzie, jakich zwrotów używać w stosunku do osób na różnych stanowiskach?
Jeżeli chcesz dowiedzieć się tego wszystkiego, a przy okazji trochę poćwiczyć, czy wdać się w dyskusje z ekspertami, zapisz się na odpowiedni warsztat i zarezerwuj sobie dzień 12.12.2012r. Wtedy właśnie na UEKu odbędzie się Akademia savoir- vivre w biznesie, organizowana przez Koło Naukowe Studiów Europejskich „Universum”, podczas której eksperci wprowadzą Was w skomplikowaną tematykę etykiety w biznesie.

Zapisy i szczegółowe informacje można znaleźć na poniższej stronę:
http://www.pokazklase.evenea.pl/

Amerykański Wieczór Wyborczy

6 listopada 2012 Koło Naukowe Studiów Europejskich "Universum" współorganizowało, wraz z Klubem Jagiellońskim oraz Kołem Nauk Politycznych "Homo Politicus", Amerykański Wieczór Wyborczy.
Celem wydarzenia, które miało miejsce w Klubie Studenckim ZaUEK, było przybliżenie realiów politycznych Stanów Zjednoczonych przy jednoczesnym śledzeniu doniesień wyborczych zza Oceanu Atlantyckiego.

Wstępem do dyskusji na temat wyborczej konfrontacji Baracka Obamy z Mittem Romneyem było przybliżenie systemu wyborczego Stanów Zjednoczonych, jakże innego od znanych nam z Europy, przez dr Tomasza Wieciecha w rozmowie z Pawłem Musiałkiem z Klubu Jagiellońskiego (na zdjęciu).
Następnie dr Maciej Turek, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaprezentował szczegółowe informacje na temat finansowania kampanii wyborczej kandydatów Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej.W kolejnych dwóch debatach - m.in. Dariusz Stolicki, Jakub Janus oraz Wojciach Jakóbik przybliżyli uczestnikom dotychczasowe reformy Baracka Obamy oraz rolę polityki zagranicznej w tegorocznych wyborach.
W międzyczasie osoby biorące udział w Amerykańskim Wieczorze Wyborczym mogły obejrzeć spoty wyborcze kandydatów na prezydenta i poznać kulisy kampanii internetowej, zaprezentowane przez Łukasza Sęka z Klubu Jagiellońskiego.
Po wszystkich dyskusjach i prezentacjach nastąpił czas na oglądanie relacji TV z USA.

Koło Naukowe Studiów Europejskich "Universum" pragnie podziękować Klubowi Jagiellońskiemu, KNP "Homo Politicus", Klubowi Studenckiemu ZaUEK za współorganizowanie Amerykańskiego Wieczoru Wyborczego, jak również wszystkim przybyłym gościom za uczestnictwo.